1

Téma: KRATKY TEST VYROKOVEJ LOGIKY

http://www.help24.cz/index.php?page=psy … est-logiky
ja som to zmakol na 9 bodov.
zakerna 9 otazka.)
pochvalte sa ako vam to slo.
je to funy,)

Test logiky

Následující test, který vypracoval psycholog Allan Gintel, by měl ukázat vaši schopnost vyvodit správné řešení, které vyplývá z určitých výroků a zároveň by měl prověřit rychlost vašeho uvažování.

Na vypracování každé z úloh máte k dispozici jen 20 sekund.

Následující výroky jsou ve skutečnosti nesmyslné, avšak je třeba vycházet z toho, že první dva výroky z každé úlohy jsou správné. Závěr z nich však může, anebo též nemusí být správný.

- all those moments will be lost in time, like tears in the rain - 
             - všetko sa riadi cestou najmešieho odporu -
    - when injustice becomes law, rebellion becomes duty -

2

Re: KRATKY TEST VYROKOVEJ LOGIKY

10, dobra rozcvicka na rano:-)

3

9 - Neviem, ktora je spatne. Dost jsem spechal kvuli tem 20 vterinam. Asi by to slo lépe, keby se to nakreslilo na papir. Zial neni napsané, ci sa moze ci nie.

Vratil jsem se, zmenil jsem 9, score bylo 8, cili jsem ji mel spravne. Nezda se mi o nic tezsi nez ostatni.

Naposledy upravil: harey (13.04.2010 10:24:09)

Who is General failure? And why is he reading my harddisk?

4

8 big_smile "Moje logika je přímo železní". Alebo tak nejak big_smile

Myšlienka mesiaca: "Milujem MAGNETY!"

5

7, ale išiel som rýchlotempom. v žiadnej som neprekročil 10s..

Nikdy nehovor že to nejde, pretože sa vždy nájde nejaký blbec, ktorý nevie že to nejde a urobí to.
myšlienka týždňa: Čítanie? Ja nikdy nečítam. Čítanie núti myslieť a myslenie narúša moje predsudky.

6

9.

Ozaj funny......:)

Per aspera ad astra

7

9 ale všetko som musel čítať trikrát až potom som odpovedal.

8

Součet bodů: 10
big_smile

Recommended books: Daniel Kahneman: Thinking, Fast and Slow; Gary L. Drescher: Good and Real
Rationality websites: LessWrong, Overcoming Bias
Harry Potter and Methods of Rationality / Harry Potter a metody racionality

9

8 bodov big_smile v celku zábavný testík

10

zamyslam sa nad tym, ako autor alebo skor prekladatel osetrili dvojity zapor- "Nikdo s červeným nosem nemůže být premiérem. " - zda sa, ze tuto specialitu cestiny a slovenciny ignoruju, a v teste to neznamena dvojitu negaciu.

11

"No one with a red nose can became prime minister."

V hovorovej anglictine slysis: "I don't see nobody" a jeste horsi. Ucitel by ti to dvakrat podskrtol.

Who is General failure? And why is he reading my harddisk?

12

ano
"No one with a red nose can became prime minister." - negacia
"Nikdo s červeným nosem nemůže být premiérem. " - negacia negacie

preto myslim, spravny pocet bodov v tejto ceskej verzii je 9 ak zaroven odpoved na otazku c 8 je "ne"

13

implikacia:
p  q  p=>q
1  1    1
1  0    0
0  1    1
0  0    1

Kto mi vysvetli posledny riadok implikacie. Preco je 1 ?

Peace cannot be kept by force; it can only be achieved by understanding. Albert E.
Odbornik je clovek, ktory sa dopustil vsetkych moznych omylov v danom obore. Niels Bohr
Ked nepovolany vezme do ruk spravne prostriedky, stanu sa aj tie nespravnymi. Cinske prislovie

14

regulus napísal(a):

Keby tam bola nula, bol by výsledok vždy rovný "q". To by asi nebol príliš užitočný logický operátor.

Recommended books: Daniel Kahneman: Thinking, Fast and Slow; Gary L. Drescher: Good and Real
Rationality websites: LessWrong, Overcoming Bias
Harry Potter and Methods of Rationality / Harry Potter a metody racionality

15

Niekto iny ?

Peace cannot be kept by force; it can only be achieved by understanding. Albert E.
Odbornik je clovek, ktory sa dopustil vsetkych moznych omylov v danom obore. Niels Bohr
Ked nepovolany vezme do ruk spravne prostriedky, stanu sa aj tie nespravnymi. Cinske prislovie

16

regulus napísal(a):

implikacia:
p  q  p=>q
1  1    1
1  0    0
0  1    1
0  0    1

takto to je opisane na wikipedii a sa mi ten priklad paci, jasy a vystizny:

Ak bude dnes pršať, tak pôjdem do práce.

Musíme si uvedomiť, že táto veta môže byť pravdivá, aj keď nepôjdem do práce - stačí, aby nepršalo a podľa prvého riadku pravdivostnej tabuľky budem mať stále pravdu.
Táto veta nevypovedá nič o tom, čo sa stane, keď nebude pršať - v takom prípade (prvý a druhý riadok pravdivostnej tabuľky) môžem do práce neísť alebo ísť a nikto mi nemôže tvrdiť, že som klamal. Určite existuje mnoho ľudí, ktorí chodia do práce, aj keď neprší - a nemusia byť kvôli tomu všetci klamári.

17

@Miro: Dakujem Miro. Pomohlo to.

18

Aby som nevyzeral ako uplny blbec, tak som nehladal priklad, ktory sa odvolava na tabulku (wiki ma tabulku opacne - aby bolo jasne), ale vysvetlenie, preco je tabulka taka aka je.
Posledny (prvy) riadok 0=>0 | 1 sa vysvetluje nasledovne:
implikacia: a=>b; a - predpoklad, b - tvrdenie. Slovne: "ak a, tak b". Inymi slovami, ak a, tak nastane b. Pytam sa, kedy je to pravda (1). Nenastane b a a je pravda. Potom klamem (hodnota implikacie je 0). Ale ak nenastane ani a, potom neklamem, prave vdaka strukture "ak,...tak". Nulova hodnota prvej zlozky implikacie (a) je nutnou podmienkou toho, aby bola implikacia pravdiva (1).

Naposledy upravil: regulus (04.05.2010 18:46:41)

19

Ak sa nemylim, tak ten test ma s vyrokovou logikou malo spolocne. Je to skor test predikatovej, alebo subjekt-predikatovej logiky

20

MariK napísal(a):

zamyslam sa nad tym, ako autor alebo skor prekladatel osetrili dvojity zapor- "Nikdo s červeným nosem nemůže být premiérem. " - zda sa, ze tuto specialitu cestiny a slovenciny ignoruju, a v teste to neznamena dvojitu negaciu.

mal som 9 a presne pri tomto som sa zamyslel nad rovnakým rozporom... ak to bolo prekladané z angličtiny, ako to bolo myslené, ja som to riešil po slovensky...
a myslím že tam boli dva také dvojité zápory...

celkom jednoduché logicky jasné riešenie, aj keď pri nepozornosti sa mohla stať chyba, hlavne tá posledná otázka sa mi už zdala dosť prekombinovaná...
dalo by sa s tým ísť aj hlbšie, potom je to už viac na pamäti a pozornosti...

Naposledy upravil: Laco (09.01.2011 00:12:31)

gramatika ma nezajima, tak ma za to nebuzerujte, lebo vam to vratim v logike...
Kto sa ma ucit vsetky tie jazyky na vsetkych planetach?

21

neznášam niekoľkonásobné negácie. ide ma roztrhnút od zlosti a je to minimálne na facku, ked na písomke dá učiteľ otáku typu:
je pravdou, že nieje pravda, že ... besná otázka s ďaľšími negáciami .. odpoveď:  ano/nie

Nikdy nehovor že to nejde, pretože sa vždy nájde nejaký blbec, ktorý nevie že to nejde a urobí to.
myšlienka týždňa: Čítanie? Ja nikdy nečítam. Čítanie núti myslieť a myslenie narúša moje predsudky.

22

6 bodov.
Vacsinou som daval nie, lebo ked sa povie "jsou", tak to chapem jednosmerne a v prikladoch, alebo mozno v hovorovej reci je to obojsmerne. Ak napriklad, ze kon je kobra, tak pod tym nerozumiem to, ze aj kobra je kon. Rozumiem pod tym, ze kon je kobra. Potom dvojita negacia. Som mal dilemu pri vsetkych dvojitych negaciach a nakoniec som sa rozhodol pre hovorovu konvenciu. 20 sekund ? To je more casu.

23

jupí 10 smile

Aby ste sa mohli niečomu naučiť, musíte opustiť bezpečie svojej nevedomosti. (Khalil Gibran)

24

Tak fajn. Ak A je B a B je C, tak A je B, ale B uz nemusi byt A. Nikto o B nehovori nic, takze je mylne predpokladat, ze B je B, kedze aj A moze byt B.

Ak ja som Ty, znamena to, ze Ty si ja ? Ty si predsa Ty a nie ja. To ja som Ty. Ak totiz byt Tebou je niecim vymedzene, tak to, ze Ty nie si Ty, ale niekto iny (nie ja), nema vplyv na to, ze ja som Ty podla vymedzenych kriterii.
Ak by ste namietali, ze to je vec statickeho pohladu vs. dynamickeho pohladu, tak na to odpoviem, ze zo statickeho pohladu, neda sa povedat, ze Ty si Ty, kedze v tom case uz si niekto iny. Ty potom neexistujes a tvrdit, ze som Ty vtedy, ked nie si Ty, je vrcholne chybne.

Ine je povedat, ze A je B a ine, ze A=B.

Naposledy upravil: regulus (04.10.2011 16:48:19)