276

Re: Cestovanie v čase - stroj času

harey napísal(a):
Mufty napísal(a):

mili kolegovia prosimvas. uvedomte si ze cestovat v case sa jednoducho nedá.

Mily kolego, uvedom si, ze clovek nikdy nebude létat, to bylo vedecky dokazane. Take si uvedom, ze stroj tezsi vzduchu nemoze letat, to bylo take vedecky dokazane. A take si uvedom, ze clovek se nikdy nemuze dostat do vzduchoprazdna, to bylo také vedecky dokazane.

K lietaniu neviem ako to myslis? Mozno by bolo rozumne sa asi dohodnut natom co lietanie znamena.... Ty asi narazas na  klasicku newtonovu teoriu mechaniky ze že lieta v "stupa" len predmet ktory je "lahsi ako vzduch"...... ale tvrdit ze je vedecky dokazane ze "clovek nemoze lietat" resp lietadlo je intelektualne nepoctive priam zavadzajuce. Mozno by si si mal uvedomit ze existuje veda mozno paveda ako chces ktora sa vola aerodynamika. ktora sa zaobera aj vztlakovimi silami kridel.... nebudem to dalej rozmazavat. chcel by som verit ze si sa pomylil a nie ze si taky nerozhladeny...

K tomu druhemu ze clovek sa nemoze dostat do vzducho prazdna zasa ti nie celkom rozumiem. ako ze sa astronaut moze dostat do otvoreneho vesmiru? alebo si nebodaj myslis ze vo vesmire je vakum? slovo vacum znamena ze tam neni apsolutne nic a to je omyl... otvoreny vesmir nieje ciste vacum to predsa kazdy vie ze sa tam zamota sentam niaky prvok ktory by rad zreagoval... M.Rees v knizke iba 6 cisel otom hovori vedci pouzivaju jednotku ako pocet prvkov na meter stvorcovy.... vazne neviem co myslis ci myslis atmosfericky tlak ze nanas tlaci.. ze sa nemoze clovek vystavit prietoru z nulovym tlakom okoliteho plynu alebo co? neviem vazne

Mozno by nebolo zle keby si tie tvoje "vedecke dokazy" podporil niakou Literaturou...

277

Mufty napísal(a):

Mozno by nebolo zle keby si tie tvoje "vedecke dokazy" podporil niakou Literaturou...

ten mili kolega to myslel ironicky, a chel len povedat, ze kedisi tiez ludia - vedci vraveli ze sa vela veci neda.
tazke ked dnes ty nieco take vravis, to neznamena ze sa to o 1000 rokov nebude dat.

ale skus si precitat celu tuto diskusiu. od prveho prispevku az po posledny.
potom pochopis kolko sme uz o tom prediskutovali.
co vsetko sme spomenuli, atd...
to ze sa to da alebo neda nieje take zaujimave ako to preco si to ci ono myslime.

- all those moments will be lost in time, like tears in the rain - 
             - všetko sa riadi cestou najmešieho odporu -
    - when injustice becomes law, rebellion becomes duty -

278

quark77 napísal(a):

Fotón - ako si ho predstaviť? Ako časticu, vlnu...? Keď je oboje a ani jedno. Alebo ako energiu (i keď ako si predstaviť energiu big_smile )?

Keď je "viazaný", je to len nejaká energia, keď poletuje, je to... čudo, popisované kvantovou teóriou.

quark77 napísal(a):

Ďalšia vec - fotón môže vzniknúť pri prechode elektrónu medzi orbitálnymi hladinami. Dokážem si predstaviť jadro + elektrón, ešte aj ten prechod medzi orbitálnymi hladinami. Ale z ČOHO mi tam vznikne fotón? Z nejakej zmeny potenciálnej energie medzi jadrom a elektrónom?

Platí, že fotón sa môže pohybovať len rýchlosťou svetla? Ak fotón prijme atóm a výsledkom bude prechod elektrónu do inej orbitálnej hladiny, znamená to, že fotón sa približuje rýchlosťou "c", nespomaľuje a narazí rýchlosťou "c" do atómu a v tom istom momente aj zanikne a zmení sa na iný druh energie?

Áno.

Recommended books: Daniel Kahneman: Thinking, Fast and Slow; Gary L. Drescher: Good and Real
Rationality websites: LessWrong, Overcoming Bias
Harry Potter and Methods of Rationality / Harry Potter a metody racionality

279

Myslíte si, že je naozaj možné nejako "cestovať" v čase do budúcnosti pomocou zakrivenia? Mám pocit, akoby ste to nejak "odsudzovali". Viem, že je potrebné poriadne zakrivenie, ale nie je nemožné ho vytvoriť, nie? Alebo hej? big_smile Keby ste mali možnosť "cestovať" nenávratne do budúcnosti, "odcestovali" by ste?

Myšlienka mesiaca: "Milujem MAGNETY!"

280

Viliam napísal(a):

Ano.

Peace cannot be kept by force; it can only be achieved by understanding. Albert E.
Odbornik je clovek, ktory sa dopustil vsetkych moznych omylov v danom obore. Niels Bohr
Ked nepovolany vezme do ruk spravne prostriedky, stanu sa aj tie nespravnymi. Cinske prislovie

281

hawaii napísal(a):

Myslíte si, že je naozaj možné nejako "cestovať" v čase do budúcnosti pomocou zakrivenia? Mám pocit, akoby ste to nejak "odsudzovali". Viem, že je potrebné poriadne zakrivenie, ale nie je nemožné ho vytvoriť, nie? Alebo hej? big_smile Keby ste mali možnosť "cestovať" nenávratne do budúcnosti, "odcestovali" by ste?

to je to iste ako sa strcit do mrazaku.
na tom nieje nic divne. nikto tuto formu "cestovania" neodsudzuje,
ale ani to JA nenazivam cestovanim.
- ale skor cakanim na buducnost.
a to nieje to prave orechove CESTOVANIE v CASE.

Naposledy upravil: TomT (07.12.2009 11:17:20)

282

Vy tu uz neviete co pisete. Nie preto si to myslim, ze by som tomu nerozumel. Myslim si to preto, lebo jeden druhemu nerozumiete. Asponze to tak vyzera. Myslite si, ze chapete toho druheho a reagujete na to, co si myslite, ze si mysli. A pritom to tak nie je. Je to len vas pohlad na vec. Preto sa vsetkym ospravedlnujem, ktorym sa zdam byt dement.

Peace cannot be kept by force; it can only be achieved by understanding. Albert E.
Odbornik je clovek, ktory sa dopustil vsetkych moznych omylov v danom obore. Niels Bohr
Ked nepovolany vezme do ruk spravne prostriedky, stanu sa aj tie nespravnymi. Cinske prislovie

283

Paradoxom je už i to že môžme zdielať myšlienky spolu s diskutujúcimi z roku 2008 a pritom dnes je rok 2010... ale nie to je mottom mojej myšlienky.  Odpovede na svoje otázky začnete nachádzať ak sa prestanete pozerať na čas ako vertikálnu veličinu, ktorá smeruje od nuly k nekonečnu ako súvislý tok .. Čas má i svoju horizontálnu podobu to jest v rámci vertikálnej úrovne sa deje dejú paralerne čiže viac časových osi súčasne. Rozdiel medzi tzv. cestovaním v čase v rámci svojej časovej osi a v rámci tzv. prebehnutia do paralerného času a v rámci  neho uskutočniť presun v čase je v tom, že v jednom prípade sa jedná o tzv. pasívný presun v čase(nie je možná zmena) a druhý spôsob je aktívny no tento spôsob pozná len veľmi málo entít..  Dobré scifi čo_?  ale asi len pre tých čo uznávajú  len klasickú fyziku..

284

gsmak napísal(a):

Paradoxom je už i to že môžme zdielať myšlienky spolu s diskutujúcimi z roku 2008 a pritom dnes je rok 2010...

Paradoxom by bolo, kebysme mohli nase myslenky z roku 2010 predat diskutujúcim z roku 2008.

Who is General failure? And why is he reading my harddisk?

285

quark77 napísal(a):

Jedna vec ohľadom merania rýchlostí. Auto po ceste sa pohybuje rýchlosťou napr. 80 km/h vzhľadom na pozorovateľa, ktorý stojí pri ceste. Vzhľadom na auto idúce opačným smerom (idúce napr. 100 km/h) sa pohybuje ale rýchlosťou 180 km/h. A takto by sa dalo pokračovať - skratka pre každého je tá rýchlosť iná. Rýchlosť svetla je 300 000 km/s. Voči čomu? Nejakému hypotetickému bodu, ktorý je v pokoji?

Vůči bodu v pokoji asi těžko, protože bod v pokoji se pohybuje s celým pokojem a celou naší planetou. Maximální absolutní rychlost tj. 300 000 km/s je rychlost vzhledem k pevnému nehybnému bodu. Maximální relativní rychlost je 600 000 km/s a to je vzájemná rychlost dvou fotonů pohybujících se proti sobě.

Teorie relativity sice přítomnost pevného bodu vyvrací, ale tato teorie je postavená na hlavu.

Naposledy upravil: Anonymouse (08.01.2010 22:46:12)

286

Anonymouse napísal(a):

Maximální absolutní rychlost tj. 300 000 km/s je rychlost vzhledem k pevnému nehybnému bodu. Maximální relativní rychlost je 600 000 km/s a to je vzájemná rychlost dvou fotonů pohybujících se proti sobě.

no, ne že bych byl machr cez fyziku, ale nemá byt aj tá druhá rýchlosť len 300k?

Nikdy nehovor že to nejde, pretože sa vždy nájde nejaký blbec, ktorý nevie že to nejde a urobí to.
myšlienka týždňa: Čítanie? Ja nikdy nečítam. Čítanie núti myslieť a myslenie narúša moje predsudky.

287

Anonymouse napísal(a):

Teorie relativity sice přítomnost pevného bodu vyvrací, ale tato teorie je postavená na hlavu.

Ne-existencia pevného bodu byla urcite dokazana drive. Mam dojem ze to byl Archimedes, kdo rekl: "Dejte mi pevny bod a pohnu Zemi." (Ci cosi takého.)

288

harey napísal(a):

Mam dojem ze to byl Archimedes, kdo rekl: "Dejte mi pevny bod a pohnu Zemi." (Ci cosi takého.)

znelo to takto nejak: Dajte mi dostatečne velkú páku a pohnu Zemú.

Nikdy nehovor že to nejde, pretože sa vždy nájde nejaký blbec, ktorý nevie že to nejde a urobí to.
myšlienka týždňa: Čítanie? Ja nikdy nečítam. Čítanie núti myslieť a myslenie narúša moje predsudky.

289

Garius napísal(a):
harey napísal(a):

Mam dojem ze to byl Archimedes, kdo rekl: "Dejte mi pevny bod a pohnu Zemi." (Ci cosi takého.)

znelo to takto nejak: Dajte mi dostatečne velkú páku a pohnu Zemú.

Urcite?

Podle Wikipedia jsem to citoval dosti dobre.

290

Garius napísal(a):
Anonymouse napísal(a):

Maximální absolutní rychlost tj. 300 000 km/s je rychlost vzhledem k pevnému nehybnému bodu. Maximální relativní rychlost je 600 000 km/s a to je vzájemná rychlost dvou fotonů pohybujících se proti sobě.

no, ne že bych byl machr cez fyziku, ale nemá byt aj tá druhá rýchlosť len 300k?

Ne, nemá! Představ si místo fotonů psi. Jeden pes běží k ruhému psovi a to rychlostí psa. Druhý pes stojí. První pes to stihne s rychlostí psa k druhému psovi za 2 hodiny. Ale pokud poběží oba psi proti sobě, pak se střetnou už za 1 hodinu. No a ti dva proti sobě běžící psi se vzájemně budou pohybovat dvojnásobkem rychlosti psa.

291

harey napísal(a):
Anonymouse napísal(a):

Ne-existencia pevného bodu byla urcite dokazana drive. Mam dojem ze to byl Archimedes, kdo rekl: "Dejte mi pevny bod a pohnu Zemi." (Ci cosi takého.)

To jsou dva naprosto různé body. Archimédes potřeboval pevný bod, o který bude moci pevně opřít svoje páčidlo a na který si bude moci sáhnout. Já hovořím o pevném bodě, přes který můžeš mávnou rukou. Můj pevný bod je pevný tím, že se nikdy nepohne, jinak je to "duchovní" bod který nemůže do ničeho narazit. Můj pevný bod bude procházet zdmi, jako duchové. Tento bod se ale pohybovat nebude, budou se pohybovat ty zdi.

292

Garius napísal(a):

Áno, má byť.

Okrem prípadu, keď zastávaš názor...

Anonymouse napísal(a):

Teorie relativity [...] je postavená na hlavu.

Recommended books: Daniel Kahneman: Thinking, Fast and Slow; Gary L. Drescher: Good and Real

293

Anonymouse napísal(a):

Představ si místo fotonů psi. Jeden pes běží k ruhému psovi a to rychlostí psa. Druhý pes stojí. První pes to stihne s rychlostí psa k druhému psovi za 2 hodiny. Ale pokud poběží oba psi proti sobě, pak se střetnou už za 1 hodinu. No a ti dva proti sobě běžící psi se vzájemně budou pohybovat dvojnásobkem rychlosti psa.

Teória relativity asi nie je taká, aká je, iba zo srandy, ale preto, že fotóny majú trochu iné vlastnosti ako psy. Napríklad stojaci fotón neexistuje... fotón sa vždy pohybuje, a pokiaľ je vo vákuu, tak konštantnou rýchlosťou.

294

Viliam napísal(a):
Anonymouse napísal(a):

Představ si místo fotonů psi. Jeden pes běží k ruhému psovi a to rychlostí psa. Druhý pes stojí. První pes to stihne s rychlostí psa k druhému psovi za 2 hodiny. Ale pokud poběží oba psi proti sobě, pak se střetnou už za 1 hodinu. No a ti dva proti sobě běžící psi se vzájemně budou pohybovat dvojnásobkem rychlosti psa.

Teória relativity asi nie je taká, aká je, iba zo srandy, ale preto, že fotóny majú trochu iné vlastnosti ako psy. Napríklad stojaci fotón neexistuje... fotón sa vždy pohybuje, a pokiaľ je vo vákuu, tak konštantnou rýchlosťou.

Jsou jenom ty dva rozdíly mezi psem a fotonem, které jste zmínil (1.foton nemůže stát, 2.foton se pohybuje stále stejně rychle), další odlišnosti pohybu už nejsou.

Slunce a dva fotony fotony "odpálené" z protilehlých stran Slunce
Foton A se vzdaluje od Slunce rychlostí 300000 kms, foton B se vzdaluje od Slunce rychlostí 300000 kms opačným směrem. A ty dva fotony se od sebe musí vzdalovat rychlostí 600000 kms.

Pokud by se dva fotony vzdalovali od sebe pouze rychlostí 300000 kms, a zároveň foton A se vzdaloval od Slunce 300000 kms, tak by foton B byl stojící. Ale foton přece nemůže být stojící.

Naposledy upravil: Anonymouse (12.01.2010 14:33:16)

295

Anonymouse napísal(a):

Jsou jenom ty dva rozdíly mezi psem a fotonem, které jste zmínil (1.foton nemůže stát, 2.foton se pohybuje stále stejně rychle), další odlišnosti pohybu už nejsou.

Foton A se vzdaluje od Slunce rychlostí 300000 kms, foton B se vzdaluje od Slunce rychlostí 300000 kms opačným směrem. A ty dva fotony se od sebe musí vzdalovat rychlostí 600000 kms.

Pokud by se dva fotony vzdalovali od sebe pouze rychlostí 300000 kms, a zároveň foton A se vzdaloval od Slunce 300000 kms, tak by foton B byl stojící. Ale foton přece nemůže být stojící.

ak sa predstavis
napises nieco o sebe, som ochotny ti to vysvetlit ako to ja chapem.
rok vyroby a podbne veci ma zaujimaju.
ako sa voals nepotrebujem vediet, proste chcem vediet co si zac, co si studoval a tak.
potom som ochotny do teba investovat svoj cas.

296

Anonymouse napísal(a):

Slunce a dva fotony fotony "odpálené" z protilehlých stran Slunce.

Tento dojem máš preto, bo pri nízkych rýchlostiach výslednú rýchlosť jednoducho dostaneš sčítaním.
Lenže to nie je presný výsledok, len približný.
Pri bežných rýchlostiach je rozdiel nepozorovateľný.
en.Wikipedia.org: Velocity-addition formula

"Do not fear to be eccentric in opinion, for every opinion now accepted was once eccentric."
-- Bertrand A. W. Russell

Not f'd — you won't find me on Facebook

297

ruwolf napísal(a):

Očakávam argument typu "tak ako nie je rozdiel medzi fotónom a psom, nie je rozdiel ani medzi nízkou a vysokou rýchlosťou". big_smile

298

no, to je práve tá sranda, že pri rýchlosťách blížiacich sa k rýchlosti svetla neplatí "klasické" spočítavanie rýchlostí.
Nerobil sem v tem výskum, nevím proč to tak presne je, ale javí sa, že tých cca 300k je absolútna najvyšší možná rýchlosť, bez ohledu na to, kterým smerem sa co pohybuje.

Jede supervlak rýchlosťú 280 000km/s
A rozsvítí predné svetlo.
A to svetlo sa bude pohybovat smerem dopredu iba 300 000km/s vzhledem na jakéhokoli pozorovatela. Teho co stojí pri kolajnici, teho co sa veze na fotóne, teho co ide vlakem aj teho co ide druhým supervlakem naproti nemu.

kebych si mnel tipnút, tak to bude mnet asi neco společné se spomalovaním času se zvyšujúcú sa rýchlosťú..

Naposledy upravil: Garius (13.01.2010 16:47:06)

299

Viliam napísal(a):
ruwolf napísal(a):

Očakávam argument typu "tak ako nie je rozdiel medzi fotónom a psom, nie je rozdiel ani medzi nízkou a vysokou rýchlosťou". big_smile

Rozdíl mezi vysokou a nízkou rychlostí je ten, že při vysoké rychlosti musíme počítat s hmotností energie.

300

TomT napísal(a):
Anonymouse napísal(a):

ak sa predstavis
napises nieco o sebe, som ochotny ti to vysvetlit ako to ja chapem.
rok vyroby a podbne veci ma zaujimaju.
ako sa voals nepotrebujem vediet, proste chcem vediet co si zac, co si studoval a tak.
potom som ochotny do teba investovat svoj cas.

Pokud nechceš napsat, jak to chápeš ty, tak nemusíš. Já tě do toho nenutím. Pár názorů jsem si už přečetl a spokojím se s tím. big_smile
Beztak budeš opakovat již staré názory někoho jiného. smile